Betonowa posadzka w Twoim domu

  • by
podłoga_betonowa

W nowoczesnych domach i mieszkaniach coraz częściej stosowane są posadzki betonowe. Rozwiązanie to wydaje się być niekonwencjonalne ze względu na fakt, że zazwyczaj kojarzy nam się ono z halami produkcyjnymi oraz magazynami, a tym samym z zimnym i nieprzytulnym klimatem. Zastosowanie posadzki z betonu może jednak nadać wnętrzu niepowtarzalny klimat, a także być niezwykle praktyczne.

Oto główne zalety i wady zastosowania betonowej posadzki:

Zalety:

  • wysoka wytrzymałość na zarysowania oraz uszkodzenia
  • duża odporność na działanie wilgoci
  • możliwość stosowania różnorodnych wykończeń takich jak mat, satyna, połysk
  • łatwość w utrzymaniu czystości
  • duże walory estetyczne

Wady:

  • konieczność zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy fachowców
  • wysokie koszty 
  • posadzka jest chłodna, dlatego wymaga zastosowania kosztownego systemu ogrzewania podłogowego

Istnieje kilka technologii pozwalających na wykonanie tego typu podłogi. Pierwszym sposobem jest wykorzystanie betonu posadzkowego, a następnie zatarcie go przy użyciu posypki mineralnej. Takie rozwiązanie nadaje podłodze piękny industrialny wygląd. Druga metoda to polerowanie wylanego betonu za pomocą szlifierki. W ten sposób uzyskujemy gładką, błyszczącą powierzchnię idealnie sprawdzającą się w eleganckich wnętrzach. Stosowany beton powinien mieć klasę nie niższą niż B20 i zostać wylany na grubość minimum 8 mm.Betonową posadzkę można także uzyskać układając ją z gotowych prefabrykatów. 

Beton stosowany do posadzek, ze względu na ich dużą powierzchnię, powinien posiadać w składzie zbrojenie. Rozwiązanie to obniża naturalnie występujący skurcz betonu oraz zwiększa jego wytrzymałość na zginanie, co podnosi estetykę podłogi. Beton może być wyposażony w zbrojenie rozproszenie w formie włókna stalowego bądź konstrukcyjnych włókien polimerowych.

Podłoga z betonu to doskonałe rozwiązanie nie tylko do sypialni czy salonu. Ze względu na swoje świetne parametry doskonale sprawdzi się także do kuchni, łazienki, a nawet garażu. Co więcej, betonową posadzkę możemy dekorować poprzez wytłaczanie na niej wzorów bądź malowanie na niej za pomocą barwników. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.