Dywany – jak wybrać odpowiedni?

 • by
dywan

W sklepach meblarskich znajdziemy ogromny asortyment dywanów, różniących się między sobą pod względem wielu czynników. Jak zatem wybrać dywan w pełni dostosowany do naszych potrzeb?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj i właściwości poszczególnych dywanów. Podstawową cechą, jaka je definiuje jest ilość pęczków na metr kwadratowy. Jest to liczba pojedynczych włosków dywanu przypadających na jego metr kwadratowy. Im jest ona większa tym dywan jest grubszy i lepszy. Standardowa grubość dywanu wynosi od 150 do 500 punktów na metr kwadratowy. Ilość punktów zależy także od grubości nici. Cieniutkie nici jedwabiu bądź wiskozy sprawiają, że dywan może mieć nawet kilka milionów punktów na metr kwadratowy podczas gdy bardzo grube nici np. w przypadku dywanów shaggy mogą mieć tych punktów tylko kilkadziesiąt tysięcy, uzyskując podobną puszystość. 

Innym, jednak równie ważnym aspektem jest waga dywanu w przeliczeniu na metr kwadratowy. Co do zasady, im wyższa jest waga dywanu tym jest bardziej miękki, ponieważ wynika to z większej ilości pęczków materiału. 

Dywany możemy skategoryzować na podstawie dwóch głównych kategorii tj. sposobu tkania runa oraz jego składu.

Sposób tkania runa:

 • Dywany gładkie – podstawowy sposób tkania dywanów. Długość runa stosowana do tego typu splotu wynosi do 2,5 cm. Wzór otrzymywany jest poprzez odpowiednią gęstość tkania.
 • Dywany wycinane – uzyskiwane poprzez wycinanie pewnych części dywanów, przez co uzyskuje się głębie przestrzenną w danym wzorze.
 • Dywany shaggy – dywany o długim włosie (nawet 10 cm). Ten rodzaj splotu sprawia, że dywany są miękkie i sprężyste. Idealnie sprawdzają się do pokoi dziecięcych oraz sypialni. 
 • Dywany pętelkowe – wykonane poprzez tkanie pętelkowe, dzięki temu dywany te są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Świetnie sprawdzą się do kuchni, łazienki, korytarza. Tkanie pętelkowe tworzy idealną barierę dla sierści zwierząt. 
 • Maty – nie posiadają runa, przez co są łatwe w utrzymaniu czystości. Są twarde i szorstkie. 


  Skład runa:
 • Dywany sztuczne – wykonane z włókien syntetycznych. Są one niezwykle trwałe i wytrzymałe. Utrzymują swój pierwotny kolor, ponieważ nie blakną pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Tego typu dywany są również stosunkowo proste w utrzymaniu czystości, przez co mogą służyć nam przez wiele lat bez utraty walorów estetycznych. Decydując się na dywan z włókna syntetycznego możemy przebierać w całym wachlarzu kolorów i wzorów. Wyróżniamy następujące rodzaje dywanów sztucznych:
  • Dywany polipropylenowe – to jedne z najpopularniejszych włókien wykorzystywanych do produkcji dywanów. Dywany wykonane z tego materiału są odporne na ścieranie, wilgoć i chemikalia. Mają właściwości antystatyczne przez co nie gromadzi się na nich tak duża ilość kurzu. Są idealnym rozwiązaniem dla alergików.
  • Dywany heatsetowe – dywany z wysokim runem wykonane z włókna sztucznego o bardzo dobrej jakości. Dywany te są wytrzymale i sprężyste. Świetnie sprawdzą się dla alergików.
  • Dywany poliamidowe – największą zaletą tych dywanów jest fakt, że nie tracą sprężystości oraz nie elektryzują się. Są też łatwe w utrzymaniu czystości i nie atakują ich mole.
  • Dywany poliestrowe – uznawane za najbardziej luksusowe dywany wykonane z włókna sztucznego Cechuje je naturalny wygląd, a jednocześnie duża wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Dywany poliestrowe są też miękkie i przyjemne w dotyku.
  • Dywany akrylowe – przypominają wełnę. Są miękkie i przyjemne w dotyku. Mają dobre właściwości izolacyjne. Dywany akrylowe są odporne na działanie bakterii i pleśni. Ich największą wadą jest możliwość utraty koloru.
  • Dywany wiskozowe – gęste i lekkie dywany o bardzo wysokiej jakości. Dywany wykonane z wiskozy charakteryzuje lekki połysk. Są śliskie i chłodne w dotyku. Mimo sztucznego włókna nie są odpowiednie dla alergików. 
 • Dywany naturalne – nie są wskazane dla alergików (za wyjątkiem dywanów jedwabnych). Dywany wykonane z włókna naturalnego podnoszą estetykę pomieszczenia, w jakim się znajdują wprowadzają bardzo przyjazny naturalny klimat. Są uznawane za luksusowe.
  • Dywany wełniane – bardzo miękkie i ciepłe dywany o właściwościach wyciszających, dlatego świetnie sprawdzą się do mieszkań w bloku. Wełniane dywany chłoną wilgoć, a po przesuszeniu ją oddają, przez co tworzą przyjazny dla człowieka mikroklimat.
  • Dywany bawełniane – powstają w ogromnych ilościach kolorów i wzorów, dzięki czemu bez problemu znajdziemy wzór spełniający nasze oczekiwania. Są odporne na zabrudzenia oraz łatwe w czyszczeniu. Ponadto włókno to jest odporne na płowienie. Bawełniane dywany jednak szybko się mechacą. 
  • Dywany jedwabne – wykonane są z naturalnego włókna o najwyższej jakości. Dywany jedwabne są gęste, lekkie i połyskujące. Sprawiają wrażenie chłodnych. Są odporne na zabrudzenia.
  • Dywany skórzane – są wytrzymałe i trwałe. Jest to inwestycja na lata, ponieważ skóra raz z upływem lat staje się bardziej szlachetna. Dywany skórzane są odporne na zabrudzenia, izolują hałasy i ciepło. Są przyjemne dla stóp. Są jednak rozwiązaniem kosztownym, ponieważ prócz wysokiej ceny wymagają specjalistycznego czyszczenia i pielęgnacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.