Garderoba – jak urządzić ją praktycznie?

  • by
jak urządzić garderobę?

Jeszcze do nie dawna garderoba obecna była tylko w nielicznych mieszkaniach o dużym metrażu. Aktualnie nawet niewielkie mieszkania w bloku posiadają niedużą garderobę, ponieważ jest ona niezwykle praktyczna. Pozwala zadbać o ubrania i akcesoria, ale także wprowadza do mieszkania porządek, przez co życie w nim jest o wiele bardziej komfortowe. 

Garderoba najczęściej sytuowana jest w okolicy sypialni bądź łazienki, ponieważ to tam najczęściej się ubieramy i przygotowujemy do wyjścia. Czasem garderoba umiejscawiana jest w przedpokoju w formie wnęki, w której montowana jest szafa bądź system garderobiany. Często w ten sposób zagospodarowywane są trudne przestrzenie takie jak skosy i uskoki. 

Jedną z najważniejszych kwestii podczas projektowania garderoby jest oświetlenie. Można postawić na halogeny, a w przypadku dużych strojnych garderób duże żyrandole. Świetnie sprawdzą się żarówki ledowe, ponieważ ich światło nie przekłamuje kolorów. Jeżeli w garderobie jest okno wówczas stanowi ono idealne źródło światła naturalnego, a także jest doskonałą wentylacją. Jeżeli w garderobie nie ma okna wówczas należy zadbać o wentylatory w drzwiach lub inne wywietrzniki.

W każdej garderobie powinno znajdować się duże lustro, pozwalające obejrzeć pełną sylwetkę. Małe garderoby warto wyposażyć w lustra wiszące, które nie zajmują zbyt dużo miejsca i świetnie pełnią swoją funkcję. W garderobach o dużym metrażu można postawić lustra stojące, które są również doskonałą dekoracją. Lutro prócz swojej funkcjonalności rozjaśnia przestrzeń, a także optycznie ją powiększa, co jest dodatkowym atutem dla niewielkich pomieszczeń garderobianych. 

Najważniejsze w każdej garderobie są szafki i półki. Gotowa szafa wykonana na wymiar to rozwiązanie kosztowne, jednak gwarantujące pełne zagospodarowanie miejsca, jakim dysponujemy. Garderobę możemy jednak urządzić także poprzez zastosowanie szuflad przesuwnych, drewnianych modułów oraz metalowych drążków. 

Drążki należy umieścić na różnych wysokościach. Dla koszul i bluzek wysokość ta powinna wynosić około 100 cm, w przypadku sukienek, długich spódnic i płaszczy około 150 cm. 

Dla szuflad warto zastosować specjalne organizery, które wprowadzają w nich porządek, a nam ułatwią znajdywanie w nich rzeczy. Naszą garderobę warto wyposażyć w kosze, wiszące organizery oraz tekturowe pudełka, w których możemy przechowywać przedmioty codziennego użytku. Wysokie półki warto zagospodarować za pomocą rzeczy, do których nie sięgamy zbyt często. Możemy poukładać tam koce, pościele oraz obrania zimowe.  W przypadku garderoby kobiecej warto zadbać o półki na buty i torebki, a także szkatułki i stojaki na biżuterię. W garderobie męskiej należy zadbać o miejsce na paski i krawaty oraz wieszaki garniturowe. 

Garderoba, jak każde inne pomieszczenie powinna przede wszystkim być dostosowane do potrzeb mieszkańców. Warto mieć na uwadze, że to nie metraż ma znaczenie, a przemyślane rozwiązania, które ułatwiają życie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.