Jaka kanapa do salonu?

  • by
jaka_kanapa_do_salonu

Sofa stanowi jeden z najważniejszych mebli w całym domu. To na niej spędzamy czas z bliskimi, gościmy przyjaciół, urządzamy seanse filmowe oraz odpoczywamy. Mając na uwadze, to jak istotna jest kanapa w naszym mieszkaniu, jej wybór warto dokładnie przemyśleć. Prócz wyglądu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Potrzeby domowników
Kanapa powinna przede wszystkim być dostosowana do naszych indywidualnych wymagań. Należy uwzględnić ilość domowników, to jak często przyjmujemy gości oraz jaki tryb życia prowadzimy. To bardzo ważne, ponieważ o ile w przypadku singla może świetnie sprawdzić się dwuosobowy wypoczynek, tak na przykład dla rodzin z dziećmi bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie duża rozkładana sofa. Jeżeli często nocujemy naszych gości niezwykle istotny może okazać się schowek na pościel. Wszystkie te kwestie te należy uwzględnić zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego mebla.

Cena
Sofy dostępne są w niemal każdym przedziale cenowym. Zanim zatem zaczniemy szukać idealnego mebla warto określić, jaki budżet chcemy na niego przeznaczyć. Sprawi to, że unikniemy marnowania czasu na przeszukiwanie ofert, na które nie możemy sobie pozwolić. Zakup sofy warto zaplanować w okresie obniżek cen oraz sezonowych wyprzedaży, gdyż zwiększy to nasze możliwości wyboru.

Rozmiar
Poszukując odpowiedniej sofy zadbaj, aby jej rozmiar był dopasowany do wnętrza w jakim się znajduje. Pamiętaj, aby dokładnie zmierzyć kanapę przed zakupem i upewnić się, że zmieści się do Twojego salonu, dokładnie w miejsce, w które planowałeś ją postawić. Co ważne, sprawdź także czy rozłożona kanapa nie utrudni poruszania się po pokoju.

Funkcjonalność i wygoda
Niezwykle ważne jest, aby sofa prócz ładnego wyglądu była również funkcjonalna. Nie kieruj się tylko designem. Sprawdź czy kanapa, jaką chcesz kupić jest komfortowa, czy dobrze się na niej siedzi i leży. Ważne jest też, aby łatwo się ją rozkładało. Komfortowa kanapa nie powinna być zbyt miękka ani głęboka (najlepiej ok. 60/70 cm). Wysokość oparcia z kolei powinna pozwalać na wygodne oparcie się, co oznacza wysokość nie mniejszą niż 50 cm. Czasem dodawane są wysokie poduszki, aby podnieść komfort siedzenia. Większą wygodę gwarantuje również duże, rozłożyste siedzisko.

Materiał
Kanapy zazwyczaj wykonywane są ze skór bądź tkanin. Skórzana kanapa jest łatwa w utrzymaniu czystości oraz niezwykle stylowa. Należy mieć jednak na uwadze, że skóra zimą jest chłodna, natomiast latem sprawia uczucie, jakobyśmy się do niej kleili, co jest niezwykle niekomfortowe. Dużo lepszym rozwiązaniem może być wybranie kanapy, z tkaniny odpornej na zabrudzenia i zadrapania, która jest bardzo praktyczna, a także dodaje do wnętrza przytulnego klimatu.

Styl
Jeżeli chodzi o kwestie estetyczne, to kanapa powinna odpowiadać stylowi, w jakim został urządzony salon oraz być dopasowana do mebli, w jakich otoczeniu się znajduje. Co do zasady, kolor i wzór kanapy należy ustalić, uwzględniając również kolor ścian. Nie jest to jednak niezbędne. Niezwykle istotne jest, aby wybrany przez nas mebel po prostu się nam podobał. Możemy eksperymentować z wzorami i kolorami, nadając tym samym naszemu salonowi nieszablonowej formy i charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.