Niewielka łazienka, wielkie wyzwanie

  • by
łazienka_jak_urzadzić

Jednym z większych wyzwań, jakie stoi przed właścicielem małego mieszkania jest zaprojektowanie niewielkiej łazienki tak, aby była ona zarówno funkcjonalna, designerska oraz sprawiała wrażenie przestrzennej i uporządkowanej. Jak zatem dobrze urządzić łazienkę, której wielkości często nie przekracza nawet 4 m2?

Minimalizm

Unikaj chaosu i bałaganu wizualnego. Wybieraj proste kształty, formy i kolory. Najlepiej sprawdzą się biele, beże, szarości. Co ważne, nie powinno stosować się więcej niż dwóch kolorów (jeden przewodni i drugi dla dodatków). Jeżeli zdecydujesz się na łazienkę w ciemnej kolorystyce jej wykończenie powinno mieć połysk.

Duże płytki

Wykorzystanie dużych płytek zarówno podłogowych, jak i ściennych otwiera przestrzeń, przez co pomieszczenie wydaje się być o wiele większe. Świetnym rozwiązaniem na optyczne powiększenie łazienki jest ułożenie płytek diagonalnie. Efekt większej przestrzeni można uzyskać także, decydując się na ten sam rodzaj posadzki w łazience oraz w sąsiednich pomieszczeniach.

Wyposażenie

W małej łazience warto zamontować prysznic bez brodzika z transparentną szybą. Klasyczna kabina prysznicowa bądź wanna z łatwością zdominują całą łazienkę, przez co może wydawać się zabałaganiona i chaotyczna. Najlepiej sprawdzi się także podwieszona toaleta z ukrytym zbiornikiem wodnym w ścianie. Podobnie sprawa wygląda z umywalką. Powinna być podwieszona bądź wpuszczona w blat, tak aby zajmować jak najmniej miejsca, a jednocześnie doskonale spełniać swoją funkcję. Dodatkowym atutem tych rozwiązań jest fakt, że są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Lustra

Zastosowanie luster nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale także sprawia, że pomieszczenie jest lepiej doświetlone. Łazienkę warto wyposażyć w kilka mniejszych luster stojących, które nie tylko ułatwią codzienną toaletę, ale także doskonale sprawdzą się jako element designerski. Lustra bez wątpienia nadają pomieszczeniom niepowtarzalny charakter. Więcej o ich zastosowaniu w domu przeczytasz TUTAJ

Oświetlenie

W niedużej łazience należy zastosować mocne światło (ok. 110W) o barwie pomiędzy 4000, a 5500 K. Ważne, aby w jak największym stopniu przypominało ono światło naturalne. W tym pomieszczeniu warto wyróżnić 3 strefy oświetleniowe tj. główną, lustrzaną i kąpielową. Nastój w łazience można budować poprzez zamontowanie mniejszych źródeł światła w strefie kąpielowej. W tym celu warto zastosować paski LED. Więcej informacji na temat oświetlenia mieszkania znajdziesz TUTAJ.

Rośliny

Wiele osób uważa, że uprawa roślin w łazience jest niemal niemożliwa. Małe, ciemne pomieszczenia o dużej wilgotności i wysokiej temperaturze stanowią trudne warunki dla wielu roślin, jednak dla części z nich będą niemal idealne. W łazience świetnie sprawdzą się np. paprocie, storczyki, bluszcze oraz pnącza. Rośliny łazienkowe pozbawiają ją wrażenia sterylności, a ponadto wprowadzają do niej przytulny klimat.

Dodatki

Do niewielkiej łazienki bardzo łatwo wprowadzić nieporządek, dlatego warto zadbać o różne schowki i szafki, w których możemy ukryć przedmioty codziennego użytku, tak aby uniknąć wrażenia zagracenia. Doskonale sprawdzą się wiszące koszyczki, wieszaki oraz wiklinowe kosze na pranie. Ważne, aby były one zamontowane w sposób, który nie utrudnia korzystania z łazienki. Świetnym dodatkiem będą również akcesoria takie jak mydelniczka oraz pojemnik na szczoteczkę do zębów wykonane z naturalnych surowców np. bambusa lub drewna. Ponadto łazienkę warto wyposażyć w dywaniki oraz ręczniki z miękkich i naturalnych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.