Oświetlenie ma znaczenie!

  • by

Światło odgrywa kluczową rolę w życiu ludzi. Bodźce świetlne dostarczają nam ponad 75% informacji odnośnie środowiska, w jakim przebywamy. Jego jakość wpływa zatem na funkcjonowanie oraz komfort życia każdego człowieka. Z tego względu podczas prac projektowych szczególnie ważną uwagę powinniśmy zwrócić na właściwe zaprojektowanie oświetlenia.

Przede wszystkim światło, które otacza nas w domu powinno jak najbardziej przypominać światło naturalne. Zapewni nam to dobre samopoczucie, a także pozytywnie wpłynie na skupienie i koncentracje. 

Właściwości żarówki określane są na podstawie parametrów: 

Mocy – Waty [W] 

Barwy – Kelviny [K]

Ilości światła wytwarzanego przez żarówkę – lumeny (określają źródło światła), luksy (określają oświetlaną powierzchnię)

Prócz funkcji czysto praktycznej lampy pełnią także rolę dekoracyjną. Odpowiednio skierowane oświetlenie doskonale podkreśla walory wnętrza takie jak meble, rośliny, obrazy, zdjęcia. Kinkiety i żyrandole same w sobie również mogą stanowić ozdobę. Ich design można dostosować do stylu pomieszczenia bądź zdecydować się na niekonwencjonalną formę, która doda wnętrzu charakteru. Warto tutaj jednak podkreślić, że każde pomieszczenie powinno zostać oświetlone zgodnie z funkcją, jaką pełni.

SALON

Pokój ten pełni zazwyczaj funkcję relaksacyjną. Z tego względu moc żarówki powinna mieścić się w przedziale od 70 do 80 W, jej barwa powinna być ciepła biała (2700-3200 K). Salon warto wyposażyć w regulator natężenia, który doskonale sprawdzi się jako narzędzie do sterowania nastrojem. Rozwiązanie to jest także energooszczędne. 

Podstawowym źródłem światła powinna być centralnie ulokowana lampa wisząca. Świetnym rozwiązaniem w przestrzeni użytkowej są także lampy podłogowe dające delikatną poświatę, sprawdzającą się idealnie podczas wieczorów filmowych.  

SYPIALNIA

Sypialnia podobnie jak salon stanowi miejsce, które pozwala nam odpocząć oraz się zrelaksować. Z tego względu pokój ten powinien zostać oświetlony białym ciepłym światłem o mocy ok. 70 W. W sypialni nie musimy decydować się na umieszczenie centralnego źródła światła. Wystarczy zastosowanie lampek nocnych oraz kinkietów ściennych, które doświetlą strefę sypialnianą. Światło w sypialni powinno stanowić narzędzie do budowania klimatu oraz podkreślać walory estetyczne pomieszczania. 

KUCHNIA

Kuchnia stanowi serce domu. To właśnie w tym pomieszczeniu zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Mając to na uwadze światło powinno być mocne (ok. 100W) o barwie białej zimnej (>5000). Oświetlenie kuchni powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ulokowane w miejscach roboczych oraz centralnie na środku pomieszczenia lub nad stołem. 

W kuchni warto dołożyć kilka dodatkowych źródeł światła w miejscach roboczych np. lampki punktowe w suficie, wbudowane światełka nad blatem kuchennym, okapem czy kuchenką.

ŁAZIENKA

Światło łazienkowe należy dostosować do wielkości pomieszczenia. Centralnie ulokowanie oświetlenie powinno jak najbardziej przypominać światło naturalne (3300-4500K). W tym wypadku doskonale sprawdzą się plafony na środku stropu bądź kilka punktów żarówek halogenowych umieszczonych w podwieszonym suficie. 

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki jest lutro. Bardzo ważne jest, aby było ono równomiernie oświetlone. W tym celu można ulokować kinkiety po jego obu stronach bądź zdecydować się na lustro z oświetloną ramą.

Nastój w łazience można budować poprzez dodatnie dodatkowych źródeł światła w strefie kąpielowej. Świetnie sprawdzą się paski LED traktowane podczas kąpieli jako jedyne źródło światła.

GARDEROBA

W pokoju garderobianym lampy powinno zamieszczać się na suficie i ścianach. Warto zadbać o możliwość regulowania kierunku światła, ponieważ pozwoli to na odpowiednie doświetlenie naszej sylwetki podczas dobierania stylizacji. Często stosowanym rozwiązaniem w garderobach są świetlówki liniowe zamontowane we wnętrzu szafy.

KORYTARZ I SCHODY

Korytarz nie wymaga centralnego źródła światła. W tym miejscu świetnie sprawdzą się kinkiety ścienne lub plafony. W tych przestrzeniach warto zadbać o ulokowanie dodatkowego oświetlenia w okolicy drzwi wejściowych, luster oraz elementów dekoracyjnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.