Posadzka żywiczna

  • by
posadzka-zywiczna

Posadzki żywiczne powstają z epoksydowej lub poliuretanowej żywicy z dodatkiem rozpuszczalnika. Po wylaniu tej mieszaniny na podłogę wnika ona we wszystkie szczeliny, pęknięcia i ubytki, przez co powstaje idealnie gładka tafla odporna na uszkodzenia.

Wyróżniamy następujące rodzaje posadzek żywicznych:

  • Cienkowarstwowe – posadzki wykonane z wylewki betonowej pomalowane za pomocą dwuskładnikowej farby epoksydowo-żywicznej. Grubość posadzki nie przekracza 0,5 mm, przez co posadzka jest mniej wytrzymała, ale także i o wiele tańsza.
  • Grubowarstwowe – posadzki wykonane poprzez nakładanie na siebie kilku warstw lakieru podłogowego i nawierzchniowego. Grubość tej posadzki wynosi od 2 do 4 mm, przez co jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Jedną z bardziej popularnych posadzek grubowarstwowych jest posadzka kwarcowa, powstała poprzez zatapianie w żywicy naturalnego bądź kolorowego piasku.

Posadzki żywiczne powstają z żywic epoksydowych oraz poliuretanowych. Podłogi epoksydowe są niezwykle odporne na środki chemiczne oraz kwasy. Z tego względu doskonale sprawdzą się w holu, garażu, a nawet w miejscach publicznych. Żywica poliuretanowa z kolei jest odporna na działanie promieniowania słonecznego, wahania temperatury oraz ścieranie. Tego typu posadzka jest idealna do stosowania na zewnątrz, balkon czy taras.

Podłogi żywiczne mają wiele zalet. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na ich zastosowanie w swoich mieszkaniach. Przez swoją odporność na działanie kwasów i detergentów oraz czynników mechanicznych świetnie sprawdzają się na podłogi w całym domu w tym w łazience, w kuchni, a nawet w garażu i na balkonie. Poprzez wysoką elektrostatyczność na tego typu podłodze w o wiele mniejszym stopniu osadza się kurz. Jest ona też łatwa w utrzymaniu czystości ze względu na brak fug oraz wysoką szczelność. Posadzki żywiczne doskonale nadają się również do zastosowania ogrzewania podłogowego. Wiążą się z jednak z zasadniczą wadą. Jest to rozwiązanie kosztowne, cena wynosi około 300 zł za metr kwadratów.

Podłogi wykonane z żywicy można wykańczać na różne sposoby. Najpopularniejsze to folia, kruszywo i lakier. Wykończenie może być matowe, półmatowe, a nawet wysoki połysk. Dzięki temu właściciele mieszkania mogą wprowadzić do swojego mieszkania dowolny styl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.