Zadbaj o prywatność – zasłony do sypialni

  • by
zasłony w sypialni

Zasłony mają przede wszystkim chronić przed słońcem oraz gwarantować domownikom poczucie prywatności. Piękne materiały zawieszone w oknie stanowią jednak także doskonały element dekoracyjny. 

Wyróżnia się 3 podstawowe kategorie zasłon:

  1. Zasłony półprzeźroczyste – świetnie sprawdzą się do pokoi, których okna ulokowane są od strony północnej, w związku z czym są o wiele mniej mniej nasłonecznione. Tego typu tkaniny w niewielkim stopniu chronią przed słońcem, jednak wprowadzają do sypialni niepowtarzalny klimat.
  2. Zasłony zaciemniające – wykonane są z nieprześwitującego materiału, który zatrzymuje dużo światła. Z tego względu doskonale nadają się do sypialni, których okna umiejscowione są od strony południowej i zachodniej, przez co trafia do nich duża ilość promieni słonecznych.
  3. Zasłony panelowe – będą idealne do każdego rodzaju okna. Pełnią one funkcje głównie dekoracyjną, jednak doskonale blokują światło słoneczne, przez co zapewniają pełną prywatność. 

Podczas wyboru zasłon należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane oraz ich kolor. Czynniki te powinny zależeć przede wszystkim od stylu, w jakim urządzona jest sypialnia, jej wielkości oraz umiejscowienia okna, ponieważ jest to główny czynnik, który wpływa na nasłonecznienie pomieszczenia.

Jednolity kolor zasłon to doskonałe rozwiązanie do delikatnego, minimalistycznego wnętrza. Gładkie materiały na oknach idealnie sprawdzą się jako dodatek do nowoczesnych, skandynawskich i romantycznych sypialni. Główną ozdobą gładkich zasłon są ich upięcia. Można wykonać je za pomocą taśm, chwostów, klamr oraz spinek dekoracyjnych. 

Subtelne, jasne zasłony nie przytłoczą wnętrza, dlatego doskonale sprawdzą się do niewielkich sypialni. Zwiewne, jasne kotary wykonane z tiulu, szyfonu oraz woalu nie zaciemnią do końca pomieszczenia, jednak dodadzą mu delikatności i przytulności. Do sypialni o dużym metrażu świetnie sprawdzą się ciężkie, jednolite zasłony wykonane tafty, aksamitu oraz żakardu. Tutaj możemy zdecydować się również na ciemne materiały.

Dla wielu osób gładkie zasłony są jednak po prostu nudne. Z tego względu wolą w swoich oknach zawiesić ciekawe, wzorzyste materiały, które nadają pomieszczeniu niepowtarzalny klimat i charakter. Ważne jednak, aby nie przytłoczyć sypialni za pomocą zbyt dużej ilości wyrazistych dekoracji. Dodatki takie jak poszewki na poduszki oraz narzuta na łóżko powinny być w podobnej kolorystyce, co zasłony. Wykorzystane wzory warto utrzymać w klimacie minimalizmu, świetnie sprawdzą się na przykład szerokie poziome pasy w kontrastowych barwach.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych zasłon musimy podjąć jeszcze jedną ważną decyzję, a konkretnie to, jaką mają mieć długość. W dużej sypialni najlepiej będą wyglądały długie zasłony, które nadadzą jej elegancji. Jeżeli nasza sypialnia jest niewielka wówczas lepszym rozwiązaniem mogą okazać się zasłony krótkie, które kończą się tuż za parapetem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.